به بیست ای تی خوش امدید

شاید شما هم از اون دسته افرادی باشید که ویندوز سیستمتون رو بخواهید به ۱۰ ارتقا بدید یا بخواهین خودتون ویندوز رو تعویض کنید .

امروز میخوام در این مطلب اموزش قدم به قدم نصب ویندوز ۱۰ رو برای شما قرار بدیم .

همچنین لینک دانلود pdf  همین پست در انتهای اموزش برای شما کاربران عزیز جهت سهولت کار قرار گرفته است

برای نصب ویندوز ۰۱ به سخت افزار زیر نیاز داریم
 پردازنده ۱ گیگاهرتز
 رم ۱ گیگابایت برای ۳۲ نسخه بیتی، و ۲ گیگابایت برای نسخه ۴۶
بیتی
 فضای هارد دیسک ۱۶ گیگابایت برای نسخه ۳۲ بیتی و ۲۱ گیگابایت
برای نسخه ۴۶ بیتی
 کارت گرافیک ۹ DirectX یا باالتر به همراه درایور۰٫۱ WDDM
 صفحه نمایش با حداقل وضوح ۰۱۱ در ۴۱۱
برای نصب ویندوز ۰۱ مراحل زیر را دنبال می کنیم.

به ادامه مطالب مراجعه فرمایید.

ابتدا DVD ویندوز۰۱ را در RW-DVD قرار دهید و سیستم را بوت کنید.( بوت کردن در برخی سیستم ها متفاوت است اما معمولا  f12 , f11 ,f9  هستش که میتونید در هنگام روشن کردن سیستم بزنید )

در این قسمت زبانی که با استفاده از آن برنامه نصب اجرا خواهد شد و پیش‌فرض زبان، زمان و نوع صفحه کلید در ویندوزی که در حال نصب آن هستیم تعیین می‌شود. فارسی‌سازی صفحه کلید در این قسمت انجام نمی‌شود در انتهای این بخش به بررسی روش اضافه کردن زبان فارسی خواهیم پرداخت. روی دکمه Next کلیک کنید.

روی دکمه Install now کلیک کنید.

سیستم عامل ویندوز ۱۰ براساس دو معماری x86 (32 بیتی) و x64 (64بیتی) قابل نصب است. عبارت ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی اشاره به معماری پردازشگر (CPU) کامپیوتر شما دارد. مزیت نسخه ۶۴ بیتی در سرعت بیشتر آن و توانایی استفاده از حافظه بیشتر است. در نسخه ۳۲ بیتی فقط دو گیگ از حافظه نصب شده در کامپیوتر شما قابل دسترس خواهد بود. در این قسمت قوانین نحوه استفاده از Windows 10 نوشته شده است. روی گزینه I accept the license terms که نشان دهنده خواندن و قبول داشتن این قوانین است

روی دکمه Next کلیک کنید.

اکنون باید نوع روش نصب را تعیین کنید. در صورتی که می‌خواهید نسخه قبلی ویندوز که در کامپیوتر شما نصب شده است به Windows 10 ارتقاء پیدا کند گزینه اول (Upgrade: Install Windows and keep files, settings and applications) را انتخاب نمائید. این گزینه فقط زمانی در دسترس هست که یک نسخه از ویندوز در کامپیوتر شما نصب شده باشد.
با انتخاب گزینه دوم (Custom: Install Windows only) یک نسخه جدید از ویندوز بر روی کامپیوتر شما نصب می‌شود.
توجه: در صورتی که می‌خواهید دو نسخه از ویندوز مثلاً ۷ و ۱۰ را در کنار یکدیگر داشته باشید باید این گزینه را انتخاب کنید.در هر دو حالت فوق هیچ فایلی از روی کامپیوتر شما پاک نمی‌شود ولی پیشنهاد می‌شود که از فایلهای خود پشتیبان تهیه کنید. روی گزینه Custom (advanced) کلیک کنید.

اکنون باید پارتیشنی از هارد دیسک که در آن ویندوز نصب می‌شود را انتخاب کنید. در این مثال یک پارتیشن فقط وجود دارد. در صورتی که چندین پارتیشن داشته باشید می‌توانید پارتیشن مورد نظر خود را انتخاب کنید.
با کلیک بر روی دکمه Delete پارتیشنی که انتخاب شده است حذف می‌شود. در صورتی که روی گزینه Format کلیک کنید پارتیشن انتخاب شده فرمت شده و تمامی اطلاعات موجود بر روی آن پارتیشن حذف می‌شود.
برای ایجاد پارتیشن جدید باید روی گزینه New کلیک کنید. بعد از کلیک بر روی گزینه New می‌توانید مقدار سایز پارتیشن جدید بر حسب مگا بایت را وارد نمائید. بعد از وارد کردن سایز پارتیشن جدید روی دکمه Apply کلیک کنید تا پارتیشن جدید ساخته شود. توجه کنید که با تغییر اندازه یا ایجاد پارتیشن جدید تمامی اطلاعات موجود بر روی تمامی پارتیشن‌ها یعنی کل هارد‌ دیسک پاک می‌شود.
توجه: در صورتی که می‌خواهید دو نسخه از ویندوز مثلاً ۷ و ۸ را در کنار یکدیگر داشته باشید باید پارتیشنی را انتخاب کنید که در آن ویندوز نصب نشده باشد.
روی دکمه Next کلیک کنید.

اکنون باید منتظر بمانید تا فایلهای نصب کپی شده و نصب شوند. این زمان بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه خواهد بود
اکنون تمامی فایلها کپی شده و سیستم‌عامل Windows 10 می‌خواهد کامپیوتر را Restart کند.
به دلیل اینکه هنوز DVD نصب Windows 10 داخل DVD Drive می‌باشد پیغام روبرو ظاهر شده است. توجه کنید که در این قسمت نباید هیچ دکمه‌ای را فشار دهید در صورتی که کلیدی از صفحه کلید را فشار دهید برنامه نصب از ابتدا اجرا می‌شود. بعد از مدت زمانی این پیغام رد می‌شود.
اکنون کامپیوتر Restart شده و دوباره برنامه نصب بصورت خودکار شروع به تکمیل روند نصب می‌کند.

در این قسمت برای انجام تنظیمات دیگر دو گزینه Use express settings و Customize قابل انتخاب است. در صورتی که گزینه Use express settings را انتخاب کنید بصورت پیش‌فرض تنظیماتی برای نصب انجام خواهد شد و دیگر از شما سوال پرسیده نمی‌شود. با انتخاب گزینه Customize تمامی تنظیمات از شما پرسیده می‌شود. روی دکمه Customize کلیک کنید.

در این مرحله باید تعیین کنیم تا شبکه‌ای که به آن متصل هستیم یک شبکه خانگی یا محل کار است یا اینکه یک شبکه عمومی می‌باشد. روی گزینه Yes که مرتبط به شبکه خانگی یا محل کار است کلیک کنید.‌

در این قسمت تنظیم شده است که ویندوز بصورت خودکار و نرم‌افزارهای دیگر موجود در این کامپیوتر را به روز رسانی کند در صورتی که نمی‌خواهید این کار انجام شود باید روی گزینه مرتبط به آن کلیک کنید تا از حالت On خارج شود. روی گزینه Next کلیک کنید.

در این قسمت شما اجاره می‌دهید تا اطلاعاتی از کامپیوتر شما برای سایت ماکروسافت ارسال شود تا در بهبود عملکرد برنامه ها و ویندوز به ماکروسافت کمک کنید. روی گزینه Next کلیک کنید.

در این قسمت به نرم‌افزارهای مختلف ویندوز دسترسی می‌دهد تا اطلاعات یکدیگر را استفاده کنند. روی گزینه Next کلیک کنید.

حال باید حساب کاربری ماکروسافت خود را وارد کنید. در صورتی که با حساب کاربری خود وارد شوید بعضی از کارها و تنظیمات شما در سایت ماکروسافت ذخیره می‌شود تا زمانی که در یک ویندوز دیگر با این حساب کاربری وارد شدید آن تنظیمات به ویندوز جدید منتقل شود. در این نرم‌افزار آموزشی ما نمی‌خواهیم از حساب کاربری استفاده کنیم. روی گزینه Create a new account کلیک کنید.

در این قسمت می‌توانید یک حساب کاربری جدید ایجاد کنید ولی چون نمی‌خواهیم از حساب کاربری استفاده کنیم، روی گزینه Sign in without a Microsoft account کلیک کنید.

اکنون باید کد کاربری و رمز عبور برای این ویندوز را تعیین کنیم. در قسمت User name کد کاربری وارد می‌شود.  هر عبارتی رو میتونید تایپ کنید.
برای تعیین رمز عبور روی جعبه متن Password کلیک کنید.

در ادامه میتوانید از اعداد و حروف انگلیسی برای رمز استفاده کنید که در اینجا از عبارت it-20  به عنوان رمز عبور وارد می‌کنیم.
در ادامه در جعبه متن Reenter password همین رمز عبور را دوباره وارد می‌کنیم. در قسمت Password hint نیز می‌توانید یک عبارت برای یاد‌آوری رمز عبور وارد نمائید. در این مثال عبارت ۱۲۳ را وارد می‌کنیم.
روی دکمه Finish کلیک کنید.

اکنون windows 10 نصب شده و آماده استفاده است. ممکن است که در این زمان بعضی از سخت افزارهای نصب شده بر روی کامپیوتر شما توسط ویندوز شناسایی نشده باشند و ارتباط درستی بین سیستم‌عامل و سخت‌افزار ایجاد نشود.  در اموزش های بعدی اموزش نصب درایو ها رو تقدیم حضورتون میکنیم .

لینک دانلود 

منبع  :  بیست آی تی 

www.20-it.ir

1 پاسخ برای “اموزش قدم به قدم نصب ویندوز ۱۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.