چند سال است که کاربر ویندوز هستید؟ فکر نمی کنید زمان آن رسیده است که حرفه ای تر عمل کنید، تلنگری به ویندوز خود بزنید و کارآیی آن را افزایش دهید؟! با ما همراه شوید و با به کار بردن نکات زیر، ویندوزهایی کارا، سریع و جذاب تر داشته باشید.

 ۱-هر چه زرق و برق ویندوز کمتر باشد، کارایی آن بیشتر است. روی صفحهdesktop کلیک سمت راست کنید وproperties را برگزینید. آن گاه به پوشهEffects بروید وeffectهایی که ضروری نیستند را غیرفعال کنید. چنانچه از ویندوزXP استفاده می کنید، انتخاب گزینهAdjust for best Performance کارایی ویندوز را در بهترین حالت قرار می دهد.

۲-گاه به نظر می رسد منوها و زیرمنوهای ویندوز تمامی ندارند. برای افزایش سرعت باز شدن منوهای ویندوز می توانید رجیستری(Registry) آن را دستکاری کنید؛ اما روش ساده تر آن است که از ابزارTweak UI استفاده کنید. با این نرم افزار رایگان که روی تمام نسخه های ویندوز قابل اجراست، می توان بسیاری از ویژگی های ظاهری ویندوز را دستکاری کرد. افزایش سرعت باز شدن منوها و انتقال فهرست هایی مانندStart up از جمله کارهایی است که می توانید با این نرم افزار انجام دهید.

۳-هر چه تعداد زنگها بیشتر باشدؤ سیستم شما حافظه و پردازش بیشتری برای نمایش آنها اختصاص خواهد داد. اگر ازسیستم های قدیمی استفاده می کنید، با کم کردن تعداد رنگهای نمایش داده شده، کارایی آن را افزایش دهید. برای این کار روی صفحهdesktop کلیک سمت راست کنید. از منوی ظاهر شدهproperties را برگزینید. پوشهsetting را انتخاب کنید و چنانچه قسمتColors شماbit-32 است، گزینهbit-16 را برگزینید. ( در ویندوزXP این ۲ گزینه با اسامیHighest  وmedium شناخته می شوند.)

۴-آنچه مسلم است هر چهRAM رایانه شما بیشتر باشد، سرعت و کارایی آن بالاتر است. این موضوع، زمانی که از پردازشگرهایی با سرعت۳۰۰ تا ۵۰۰ مگاهرتز استفاده می کنید، بیشتر مشهود است. وجود دست کم۱۲۸ مگابایت( ترجیحا۲۵۶ مگابایت) برای سیستم شما الزامی است.

۵-با اختصاص فضای بیشتری برای فایلهای موقتی(Temporary)، از قفل کردن(Crash) ویندوز خود جلوگیری کنید. معمولا فضایی معادل۲ برابر فضایRAM   برای این کار کافی است. به عنوان مثال اگر۱۲۸ مگابایتRAMدارید، ۲۵۶ مگابایت را دیسک سخت خود را برای ویندوز خالی نگه دارید.

هر چند وقت یک بار نیز به فهرستTEMP در دایرکتوری ویندوز مراجعه و آن را بر اساس تاریخ مرتب(sort) و فایلهایtmp، مربوط به روزهای قبل را پاک کنید.

 ۶-Disk Cleanup ویندوز وسیله مناسبی برای تمیز کردن آن از فایلهای غیرضروری است.  این ابزار را می توانید در مسیرStartPrograms/Accessories/SystemTools/DiskCleanup

بیابید. هراز چندگاهی به کاربردن ابزارهای دیگری چونScandisk وdefray نیز خالی از فایده نخواهد بود.

۷-ویندوز یک تنظیم موتور خودکار به نامMaintenance Wizard نیز دارد.

این ابزار می تواند برنامه های شما را سریعتر از گذشته اجرا کند، فشای دیسک سخت را افزایش داده، کارایی سیستم شما را در بهترین حالت ممکن قرار دهد.

Maintenance Wizard نیز در همان منویSystem Tools قرار دارد. برای کار با آن بهتر است از گزینهCustom استفاده کنید، تنظیمات آن را خودتان انجام دهید.

۸-اگر از۲ عدد دیسک سخت در رایانه خود بهره مند هستید، این شانس را دارید که کارایی ویندوز را از طریق آنها افزایش دهید. در واقع ویندوز را روی یکی از دیسکها نصب کنید و به او بگویید که برای فایلهایSwap خود از دیسک سخت دوم استفاده کند. برای این کار کافی است روی آیکنMy Computer کلیک سمت راست کرده، گزینهProperties را انتخاب کنید. پوشهPeformance را برگزیده و روی کلیدVitualMemory کلیک کنید. با انتخاب گزینهLetme Specify myown virtual Memory Settings دیسک سخت دوم را برگزینید. این تغییرات پس از یک بار راه اندازی مجدد ویندوز اعمال خواهد شد.

۹- هنگام نصب نرم افزارها دقت کنید که تمامی آنها روی یک درایو نصب شوند. بهتر است هنگام پارتیشن بندی دیسک سخت خود، پارتیشن :C را به گونه ای تعریف کنید که تنها ویندوز و نرم افزارهای خاص سیستمی روی آن نصب شوند.

سایر نرم افزارهای خود را در پارتیشن های دیگر نصب کنید. به عنوان مثال بهتر است بسته نرم افزاریMicrosoft office در پارتیشن دیگری بجز پارتیشن :C نصب شود.

۱۰-حرفه ای ترها با دستکاری رجیستری ویندوز، کارایی و سرعت آن را در بسیاری از موارد افزایش می دهند؛ اما چنانچه آمارتور هستید نیز نگران نباشید. نرم افزارهایی چونRegclean مایکروسافت، شما را یاری خواهند کرد. این ابزار رایگان و بسیار کم حجم، رجیستری ویندوز را تمیز می کند و سرعت ویندوزتان را بخصوص هنگام بالا آمدن، افزایش می دهد.

۱۱- هر چه تعداد نرم افزارهای موجود درStartup شما بیشتر باشد، ویندوزتان کندتر بالا می آید. از طریقStart /settings/ Taskbar&StartMenu و انتخاب پوشهStart Menu Programs می توانید نرم افزارهای غیرضروری را از پوشهStartup حذف کنید. کافی است روی دکمهRemove کلیک کنید، پوشهStartup را از فهرست نمایش داده شده،‌ برگزینید. نرم افزار مورد نظر را انتخاب و دکمهRemove را بزنید. توجه داشته باشید که با این کار نرم افزار مزبور تنها هنگام راه اندازی ویندوز اجرا نخواهد شد، وگرنه از روی سیستم شما پاک نمی شود. ۱۲-استفاده ازFAT 32 به جایFAT 16 باعث افزایش کارایی هارددیسک شما و در نتیجه سرعت بیشتر ویندوز شما می شود. در صورتی که ازFAT16 استفاده می کنید می توانید در مسیرstartprograms/Accessoriessystem/Tools ابزارDiskconverter را بیابید و سیستم فایل رایانه خود را از ۱۶ بیتی به ۳۲ بیتی تبدیل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.