تا چندی پیش، جهت اجرای هر یک از قالبهای فایلهای رسانه ای (media)، به یک نرم افزار player خاص احتیاج داشتید تا بتوانید آن فایل صوتی یا تصویری را از اینترنت یا شبکه محل دریافت نموده، بشنوید یا ببینید. اما امروزه، نرم افزارهای زیادی برای اجرای فایلهای چندرسانه ای (multi media) وارد بازار تجارت نرم افزارهای کامپیوتری شده اند که بیش از آن که با هم به رقابت بپردازند، مکمل یکدیگرند. از میان این نرم افزارها، می توان بهReal Player,Xing player , windows media player وQuick time اشاره نمود که البته Xing مدتی است که توسط Real خریداری شده است. پیدایش فایلهای چند رسانه ای Stream نیز، بازار کار این نرم افزارها را جالبتر و جذابتر کرده است. این مفهوم، به فایلهای صوتی ـ تصویری اطلاق می شود که برای آغاز پخش این فایلها، نیاز به دریافت کامل آنها از شبکه نیست. بلکه player شما، پس از دریافت قسمتی از فایل، آن را در بافر خود ذخیره نموده و شروع به پخش آن می نماید. بقیه فایل نیز در حین پخش آن دریافت و ذخیره می شود. به این ترتیب شما می توانید یک فایل صوتی ـ تصویری با سرعت نسبتا خوبی از اینترنت دریافت و پخش نمایید. سرعت پخش این دسته فایلها، یکی از مواردی است که این نرم افزارها سعی در بهینه کردن آن دارند. بد نیست که با یکی از این نرم افزارها آشنا شویم.

Microsof windows media player ، یکی از نرم افزارهای قوی و قابل توجه، جهت دریافت و پخش فایلهای صوتی تصویری است که بیشتر قالب های معمول این فایل ها را پشیبانی می کند. این نرم افزار که محصول شرکت مایکروسافت است، اغلب به همراه ویندوز روی سیستم نصب می شود . بسیاری از کاربران از این نرم افزار فقط برای پخش فایلهای صوتی استفاده می کنند، در حالیکه شما می توانید برای شنیدن یا دیدن اخبار زنده تیمهای ورزشی دلخواهتان، مرور یک موسیقی ویدیوی در یک وب سایت، دیدن و شنیدن یک کنسرت یا سمینار یا دیدن قسمتهایی از یک فیلم جدید از آن استفاده نمایید. کافی است روی یک فایل چند رسانه ای در Explorer Windows یا یک لینک در صفحه وب که به فایلی که مورد نظر شماست اشاره می کند، کلیک کنید تا شاهد قدرت این نرم افزار باشید. ضمنا اگر مسیر فایل ذخیره شده روی کامپیوترتان یا URL فایلی در یک وب سایت را بدانید.

می توانید آن را از طریق این نرم افزار اجرا کنید. ازویژگیهای این نرم افزار، واسط کاربر ساده آن است که کار با آن را برای هر کاربری آسان می سازد. علاوه بر آن، این امکان برای شما وجود دارد که درباره اینکه چه اجزایی در پنجره این نرم افزار دیده شوند، تصمیم بگیرند، البته این موضوع به فایلی که اجرا می شود هم بستگی دارد. یکی از خصوصیات خوب این نرم افزار، امکان دیدن previem از یک show است. show به فایلهای مجازی صوتی، تصویری و یا صوتی ـ تصویری اطلاق می شود که زمانی که یک فایل رسانه ای باز می شود با ترتیب مشخصی اجرا خاص، قسمتی از فایل را که مربوط به آن marker است اجرا کنید. این نرم افزار همچنین قادر به پشتیبانی اجرای طولانی مدت یک فایل صوتی تصویری می باشد. به علاوه، با کنترل خودکار شرایط شبکه تنظیمات لازم را جهت بهترین دریافت و اجرا انجام می دهد. شاید بخواهید یک فایل را به دفعات معین یا حتی بطور نامحدود اجرا کنید. در این صورت این نرم افزار این امکان را در قسمت options در منوی view برای شما فراهم آورده است. در منوی favorites این نرم افزار نیز، تعدادی لینک به بعضی فایلهای صوتی تصویری جالب وجود دارد و خود شما نیز می توانید، فایلهایی را به این مجموعه اضافه کنید تا به آسانی به فایلهای مورد علاقه تان دسترسی پیدا کنید.

تغییر اندازه صفحه تصویر، تنظیم صدا به وسیله کلیدهای جهت دار بالا و پایین صفحه کلید و تغییر ظاهر پنجره player نیز از دیگر خصوصیات آن است. اگر در کار کردن با این نرم افزار به مشکل برخوردید، نگاهی به منوی help آن بیندازید. در قسمت content بسیاری از مشکلات احتمالی کاربران تحت عنوان کاربران troubleshooting لیست شده و به آن پاسخ داده شده است.

به روز ساختن این player نیز بسیار ساده است. هر زمان که نگارش این نرم افزار ارتقاء پیدا کند، بطور خود به خود جعبه محاوره ای باز می شود که امکان ارتقاء نرم افزار را برای شما ایجاد می کند. اگر این جعبه را غیر فعال کنید، یک منوی upgrade یادآوری، به میله منوی شما اضافه می شود. همچنین از طریق منوی help نیز می توانید، نگارش نرم افزار خود را ارتقاء دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.